Alkaline eetpatroon en de zuur-base tabel

De recepten op Supersnel Gezond punt NL zijn gebaseerd op het Alkaline dieet / eetpatroon en helpen je supersnel gezond worden, meer energie krijgen en afvallen in geval van overgewicht.

Hieronder vind je de zuur base tabel. Wil je meer informatie over het Alkaline dieet / eetpatroon, bekijk dan ook de pagina Alkaline (zuur-base) dieet.

Wil je weten welke lekkere recepten er allemaal binnen in het Alkaline dieet / eetpatroon passen? Klik dan hier. Ze zijn allemaal voor 2 personen en binnen 15 minuten te bereiden!

Verschillende zuur-base tabellen

Er er zijn superveel zuur-base tabellen. Vele verschillen enorm van elkaar. Ze worden veelvuldig gekopieerd en soms aangepast. Ook zie je vaak logische fouten (dubbele vermeldingen bijvoorbeeld) op verschillende plekken op het internet terugkomen. Meestal wordt er geen bronvermelding gedaan, dus het kunnen ook nog eens zelf verzonnen tabellen zijn. Het stikt namelijke van de foutieve zuur-base tabellen.

De eerste Nederlandse zuur-base tabel

Dit is de allereerste Nederlandse zuur-base tabel gebaseerd op Nederlandse voedingsmiddelen. Ik kan ook met volle overtuiging zeggen dat dit de beste zuur-base tabel voor de Nederlandse markt is. Deze claim kan ik toelichten.

De basis voor deze zuur-base tabel

Het begin met een goede basis. De basis voor deze zuur-base tabel is het Nederlandse Voedingsstoffenbestand (NEVO) van het RIVM. NEVO bevat gegevens de samenstelling van voedingsmiddelen en gerechten die door een groot gedeelte van de Nederlanders regelmatig worden gebruikt. Dit is de beste basis die er is.

Ik heb toegang gekregen tot een kopie van deze NEVO gegevens (NEVO-online versie 2013/4.0, RIVM, Bilthoven) en ik gebruik deze gegevens als de basis voor deze Nederlandse zuur-base tabel. Deze tabel is dus een aanvulling op de originele NEVO gegevens.

De wetenschappelijk onderbouwde PRAL formule

Het zuurvormende potentieel van een voedingsmiddel kun je berekeken met behulp van een wetenschappelijk formule (Remer & Manz 1995). Dat is de Potential renal acid load (PRAL) formule.

Met deze PRAL formule bereken je het potentieel verzurende effect met behulp van de aanwezige hoeveelheid eiwitten, fosfor, kalium, magnesium en calcium.

Koolhydraten en/of suiker spelen dus geen rol in de context van het Alkaline eetpatroon en de pH-waarde van een product al helemaal niet. Dit in tegenstelling tot wat vaak wordt geschreven als het gaat om het Alkaline eetpatroon.

De PRAL formule is een relatief eenvoudig en goede manier om het base- of zuurvormende effect van voedingsmiddelen in te schatten blijkt uit wetenschappelijk onderzoek (Remer 2003). De formule is als volgt:

PRAL (mEq / 100 g edible portion) = (0.49 protein (g / 100 g)) + (0.037 P (mg / 100 g)) − (0.021 K (mg / 100 g)) − (0.026 Mg (mg / 100 g)) − (0.013 Ca (mg / 100 g))

Wat zegt de uitkomst van de PRAL formule

De PRAL formule geeft met een negatief getal het base-vormende potentieel van voedingsmiddelen aan, terwijl een positief getal duidt op het zuurvormende potentieel van voedingsmiddelen. Hoe hoger het getal, hoe sterker het effect.

Is iets wat verzurend werkt altijd ongezond?

Nee, zeker niet. Het Alkaline eetpatroon geeft aan dat het gaat om een goede balans. Je kunt dus prima een stukje vis eten (werkt verzurend), zolang je er maar voldoende groenten naast eet (werkt base-vormend).

Is iets wat base vormend werkt altijd gezond?

Nee, zeker niet. Het Alkaline eetpatroon geeft aan dat het gaat om een goede balans. Duo Penoti hazelnootpasta is base vormend, maar het bestaat uit veel vet en voor meer dan de helft uit suiker. Dat maakt het een ongezond product. Naast deze zuur-base lijst gelden ook de standaard regels zoals:

  • Beperk de suikerinname;
  • Vermijd geraffineerde producten;
  • Etc.

Zie ook deze pagina voor meer informatie: Alkaline (zuur-base) dieet. Zorg er altijd voor dat het eindresultaat van je eetpatroon base vormend is. Dat is de basis van het Alkaline eetpatroon.

De Nederlandse zuur-base lijst voor het Alkaline eetpatroon

Deze zuur-base lijst geeft het base- of zuurvormende effect aan van de meest relevante Nederlandse voedingsmiddelen. Het weergegeven effect is per 100 gram van het voedingsmiddel. Hoe meer je van iets eet, hoe groter het effect.

AardappelenEiwitPKMgCaPRAL
Aardappelen gebakken1,840327189-5,1
Aardappelen m schil gekookt gem1,4544301813-7,0
Aardappelen z schil gekookt gem1,941344199-5,4
Aardappelpuree gem instant bereid1,4803001145-3,5
Bataat zoete gekookt1,1503004523-5,4
Cassave gekookt0,5392601817-4,5
Frites bereid gem4,577426219-4,6
Taro gekookt1,2562003127-2,7
Yam gekookt1,7212601212-4,3
Niet-alcoholische drankenEiwitPKMgCaPRAL
Bier alcoholvrij <0,1 vol% alcohol0,3113445-0,3
Bronwater gem00018-0,1
Cappuccino vers bereid0,8201041222-1,7
Energydrink0,401020,1
Frisdrank001020,0
Koffie bereid0,207864-1,7
Sap appel-0,189968-2,0
Sap multivruchten-0,311141911-2,8
Sap sinaasappel- vers geperst0,6221671211-2,9
Sap tomaten-0,7172121013-3,9
Sap wortel-0,424258817-4,8
Siroop Roosvicee Original0,366358-1,2
Siroop vruchtenlimonade-0,157037-1,4
sportdrank00201-0,1
Thee bereid02815-0,2
Vruchtendrank0,133023-0,6
Vruchtendrank 2 of meer vruchten0,4795710-1,9
Water gem00016-0,1
BroodEiwitPKMgCaPRAL
Beschuit1413022225266,0
Beschuit volkoren/meergranen14,823042599263,9
Brood bruin- glutenvrij bereid m bakmix
Glutafin
3,710019433232-2,4
Brood tarwe-9,814217243294,9
Brood tijger- bruin9,814017042314,9
Brood tijger- wit98614019303,8
Brood volkoren- gem v fijn en grof11,120021866346,1
Brood wit- gem van melk- en waterwit9,29313820573,8
Brood wit- glutenvrij bereid m bakmix
Glutafin
3,68513410237-1,2
Brood wit- melk9,6112157231193,4
Brood wit- water98412819294,0
Brood zuurdesem- volkoren9,317122062324,2
Cracottes naturel1213322632424,7
Cracottes volkoren1124032865425,1
Croissant gem9,68310017244,9
Croutons1312012010137,9
Knackebrod gem10,330741696674,3
Knackebrod glutenvrij Fette Croccanti7,488923074,1
Soepstengel12,413022225265,2
Toast Melba naturel12,713022225265,4
DiversenEiwitPKMgCaPRAL
Azijn0,4103443-0,3
Cacaopoeder18,56001500525150-15,8
Kokosmelk2962204618-1,5
Kokosnootvlees4904003220-4,2
Santen kokoscreme vast61706507323-6,6
Watergruwel Bessola0,522148106-2,4
Zeewier kelp rauw1,74289121168-4,8
Zout met toegevoegd jodium01702-0,1
Zout zee-01563751-2,8
Ei kippen- rauw gem12,3229145145710,4
FruitEiwitPKMgCaPRAL
Aardbeien0,7291831315-3,0
Abrikozen gedroogd512015006590-27,5
Abrikozen m schil0,9202831120-5,3
Ananas0,581161512-2,4
Appel m schil gem0,21112354-2,3
Appel z schil gem0,2810343-1,9
Appelmoes blik/glas089444-1,8
Appeltjes gedroogd2509001650-17,1
Avocado1,9393772511-6,3
Banaan1,128374286-7,1
Bessen blauwe0,7128555-1,2
Bessen bos-0,61580215-1,1
Bessen kruis-0,930198730-3,2
Bessen rode1,1402951320-4,8
Bessen vossen-0,81290715-1,4
Bessen zwarte0,9501751730-2,2
Bramen0,9251852360-3,9
Carambola0,51515065-2,6
Citroen0,825193910-3,1
Cranberries0,41087715-1,6
Cranberries gedroogd gezoet0,5840510-0,6
Dadels gedroogd gekonfijt2606005070-11,6
Dadels vers1,5284102424-7,8
Druiven blauwe m schil0,6252241021-4,0
Druiven m schil gem0,524234917-4,2
Druiven witte m schil0,524244813-4,4
Frambozen1,4252281915-3,9
Fruitcocktail op siroop blik/glas0,4860514-1,1
Granaatappel117220118-3,9
Grapefruit0,9151651021-3,0
Guave1252901220-5,2
Kaki / Sharonvrucht0,5191801110-3,2
Kersen0,9302481020-4,2
Kersen op siroop blik/glas0,513120715-2,2
Kiwi0,9343121430-5,6
Krenten gedroogd pak2907003650-12,0
Kumquat0,9491801325-2,2
Limoen0,7181021133-1,8
Lychee0,930182185-2,8
Mandarijn0,7191451025-2,6
Mango0,6121431114-2,7
Meloen net-0,5102002015-4,3
Meloen suiker-0,9213501113-6,6
Meloen water-111158810-2,8
Morellen1202481012-4,4
Nectarine12318095-2,7
Olijven blik/glas0,917912261-2,2
Papaja0,5101672120-3,7
Passievrucht2,6642372911-2,2
Peer m schil0,21315576-2,9
Peer z schil0,31213665-2,5
Peren gedroogd215075035100-11,4
Perzik z schil12217884-2,7
Pruimen gedroogd2608602730-16,0
Pruimen m schil0,82219778-3,2
Rozijnen gedroogd3,1908004250-13,7
Sap citroen- vers0,411138711-2,6
Sinaasappel0,8241771023-3,0
Tuttifrutti gedroogd29510033668-18,4
Vijgen gedroogd3,36768068162-14,1
Vijgen vers1322531554-4,7
Vruchten op eigen sap blik/glas0,61620910-3,6
Vruchten op siroop gem blik/glas0,41085811-1,6
Gebak en koekEiwitPKMgCaPRAL
Appelflap3,5321038110,4
Baklava10,41254695985,0
Berliner bol6,310412913513,2
Biscuit7,618041120480,6
Biscuit tarwe-/volkoren-7,630030064306,5
Bokkenpootje5,921021026504,9
Broodje amandel-9,419625173813,6
Broodje koffie-5,81003002720-0,7
Broodje pudding-5,29714715921,5
Brownies met noten5,411015233292,3
Cafe noir3,41082481329-0,3
Cake Indische4,343679121,9
Cake m roomboter6,917011211366,6
Cake z roomboter6,917011211366,6
Donuts ongevuld6818721762,6
Frou frou4,46611713221,5
Koek3,7128858274,2
Koek eier-71039112244,7
Koek gevulde gem6,213816026363,6
Kokosmakronen4351504110-1,1
Lange vingers1015010017407,4
Moorkop4,58310815482,0
Mueslireep7,9368509100473,6
Oliebol7,311125720670,9
speculaas gem5,312512414393,7
spekkoek5,5103718314,4
Taart kwark-5,510011910812,6
Taart slagroom-4,614013412563,6
Tompouce3,855787421,5
Vlaai vruchten-2,99411410222,0
Graanproducten en bindmiddelenEiwitPKMgCaPRAL
Bloem tarwe- patent12,610315620235,9
Couscous gekookt4,3575615122,5
Drinkontbijt Brinta Wake Up5,71052008500,3
Gierst gekookt3,71009434132,5
Meel pannenkoek-1021015651207,8
Meel volkoren tarwe-10370250124309,7
Mout haver-12,3380300128709,5
Muesli vruchten-9,7368509100474,5
Ontbijtproduct Brinta1133040085406,5
Ontbijtproduct Cornflakes7501001052,9
Ontbijtproduct special K Original1417022040606,7
Paneermeel1310030013183,2
Pasta glutenvrij rauw980913164,6
Pasta volkoren gekookt5,61297047254,5
Pasta witte gem gekookt5,1744819163,5
Quinoa gekookt4,415217264172,3
Rijst meergranen- gekookt3,61201003893,0
Rijst witte gekookt3,242259122,2
Rijst zilvervlies- gekookt3,11053739163,4
Tarwe gebroken bulgur gekookt3,1406832100,6
GroentenEiwitPKMgCaPRAL
Amsoi gekookt2412001580-3,1
Amsoi rauw2,54533032130-6,6
Andijvie blik/glas1201751040-3,2
Andijvie diepvries onbereid2361501041-1,6
Andijvie gekookt1,425163960-2,8
Andijvie rauw1,3362531154-4,3
Antroewa rauw1302791125-4,9
Artisjok rauw21303532253-2,9
Asperges blik/glas1,3302001015-2,9
Asperges gekookt1602001320-2,1
Asperges rauw1602002020-2,3
Aubergine gekookt112200810-3,6
Aubergine rauw1122001110-3,7
Augurken zoetzuur0,921561016-0,4
Augurken zuur18301135-0,6
Bamboespruiten blik/glas241530333-9,1
Bamipakket gekookt2,4271551041-1,9
Bieten gekookt1,2313441322-6,1
Bieten rauw2404001410-6,4
Bonen snij- blik/glas1,1251001230-1,3
Bonen snij- diepvries onbereid1,7302501040-4,1
Bonen snij- gekookt1,8351681837-2,3
Bonen snij- rauw1302501040-4,4
Bonen sperzie- blik/glas1,6201401249-2,4
Bonen sperzie- diepvries gekookt2501501670-1,6
Bonen sperzie- gekookt1,8422652754-4,5
Bonen sperzie- rauw2502503070-4,1
Bonen tuin- blik/glas4,88015022471,0
Bonen tuin- diepvries onbereid7,51004003620-2,2
Bonen tuin- gekookt51004001920-3,0
Bonen tuin- rauw51004002820-3,2
Broccoli gekookt3,9973991933-3,8
Broccoli rauw2,9692271238-1,6
Cantharellen gekookt380500710-6,4
Cantharellen rauw1,880500710-7,0
Champignons blik/glas2,2701506200,1
Champignons gebakken m zout2,6101410124-4,0
Champignons gekookt3,86425075-1,3
Champignons rauw2,38032096-2,9
Courgette gekookt1,5512702220-3,9
Courgette rauw2232002230-3,3
Doperwten diepvries gekookt69816327322,0
Doperwten gekookt4803002920-2,4
Doperwten m wortelen blik/glas3,35812613290,4
Doperwten m wortelen diepvries onbereid3,8582001829-1,0
Doperwten middelfijn blik/glas59010023302,7
Doperwten rauw4803003020-2,4
Groente soep- gekookt1,138228938-3,6
Groente soep- rauw1,4393081541-5,3
Groente zoetzuur atjar tjampoer glas145138840-1,5
Groenten gekookt gem1,9462261644-3,1
Groenten rauw gem0,9302411026-4,1
Kaisoi rauw3403002480-5,0
Kappertjes2,410403340-0,7
Klaroen rauw47542055315-9,6
Komkommer gekookt1302001020-3,1
Komkommer m schil rauw0,7321871120-2,9
Komkommer z schil rauw0,6251451022-2,4
Kool bloem- gekookt1,847224925-2,6
Kool bloem- rauw1,9482961228-4,2
Kool boeren- diepvries gekookt24522513150-4,4
Kool boeren- gekookt4801608180-1,0
Kool boeren- glas3,24719713159-3,2
Kool boeren- rauw48040034180-6,7
Kool Chinese gekookt14525011125-5,0
Kool Chinese rauw14525011125-5,0
Kool groene gekookt1,4452451153-3,8
Kool groene rauw3413001275-4,6
Kool rode blik/glas0,825173736-3,0
Kool rode gekookt1,3312751142-4,8
Kool rode m appeltjes blik/glas0,7272401036-4,4
Kool rode m appeltjes diepvries gekookt1,127182834-2,9
Kool rode rauw2303001750-5,3
Kool savooie- gekookt230300450-5,0
Kool savooie- rauw2303002050-5,4
Kool spits- gekookt1,132141839-2,0
Kool spits- rauw3303001050-4,6
Kool witte gekookt0,924147751-2,6
Kool witte rauw230200930-2,7
Kool zuur- gekookt0,930138846-2,2
Kool zuur- rauw1,130210962-3,8
Koolraap gekookt120200480-4,1
Koolraap rauw120200680-4,2
Koolrabi gekookt2605004390-9,6
Koolrabi rauw2605004390-9,6
Kousenband gekookt2,7624003946-6,4
Kousenband rauw37023333855-10,3
Mais blik/glas31002504511-1,4
Mais gekookt2,51002504511-1,6
Okra gekookt1,9321353677-2,7
Okra rauw1,9612995782-5,6
Paksoi gekookt1,6293711193-7,4
Paksoi rauw127230754-4,2
Paprika gekookt gem0,825190109-3,1
Paprika gele gekookt0,830240118-3,9
Paprika gele rauw0,726216118-3,6
Paprika groene gekookt0,619126810-2,0
Paprika groene rauw0,82417897-2,8
Paprika oranje rauw0,822210127-3,6
Paprika rauw gem0,829251117-4,2
Paprika rode gekookt0,925195109-3,1
Paprika rode rauw0,832299127-5,1
Paprika zoetzuur glas0,920901117-1,2
Pastinaak gekookt1,6763502350-5,0
Pastinaak rauw1,8744502341-7,0
Peper spaanse rauw1,8394402116-7,7
Peultjes gekookt2302502940-4,4
Peultjes rauw2302502840-4,4
Poeng rauw120151920-2,4
Pompoen gekookt0,61584723-1,4
Pompoen rauw0,7191301029-2,3
Postelein gekookt27080067125-16,6
Postelein rauw17080068125-17,1
Prei gekookt1,1222221041-4,1
Prei rauw1,4322311139-3,8
Puree tomaten- geconcentreerd blik37011705035-22,3
Raapstelen gekookt34520310100-2,7
Raapstelen rauw24529610100-5,1
Rabarber rauw1303001440-5,6
Rabarbermoes m suiker1182101133-4,0
Radijs rauw130250530-4,2
Rammenas rauw27040010125-6,7
Rauwkost gem0,9302381126-4,1
Schorseneren gekookt1504001660-7,3
Schorseneren rauw1504001060-7,1
Selderij bleek- gekookt140320480-5,9
Selderij bleek- rauw1403201280-6,1
Selderij knol- gekookt2904001380-5,5
Selderij knol- rauw290400980-5,4
Sla gem rauw1,3352921450-5,2
Sla ijsberg- rauw0,9302431021-4,1
Sla krop- gekookt3413001530-4,1
Sla krop- rauw1,4363521549-6,4
Sla mol- rauw3667636150-0,6
Sla rode rauw1,3281871233-3,0
Sla rucola rauw3,55745641271-10,3
Sla veld- gekookt35030025-3,3
Sla veld- rauw25030025-3,8
Snijbiet gekookt3403001190-4,8
Snijbiet rauw3403001190-4,8
Sopropo gekookt0,836319169-5,5
Sopropo rauw1312961719-5,3
spinazie a la creme diepvries gekookt39030048175-5,0
spinazie blik/glas3,54025077200-6,7
spinazie diepvries gekookt25035039125-7,2
spinazie gekookt2,9714187784-7,8
spinazie gesneden diepvries onbereid1,85033835125-6,9
spinazie rauw3,26253955105-10,3
spruitjes diepvries gekookt2,3173821329-7,0
spruitjes gekookt2,3854122238-5,4
spruitjes rauw2,3125412830-3,5
Sterkers rauw28050044250-11,0
Tafelzuur tursu Turks0,653-0,8
Tajerblad bereid z vet4,66154139354-12,5
Tajerblad rauw24396045180-21,1
Tauge gekookt6377414401,9
Tauge rauw5487421401,6
Tomaat gedroogd in olie blik/pot4,413915658147-28,3
Tomaat gekookt gem0,725236810-4,0
Tomaat gestoofd0,9242471010-4,2
Tomaat gewoon gekookt0,72423389-4,0
Tomaat gewoon rauw0,723246811-4,3
Tomaat in blik1,121224911-3,8
Tomaat kers- rauw0,933343117-5,9
Tomaat rauw gem0,72626689-4,6
Tomaat tros- rauw0,72626288-4,5
Tomaat vlees- gekookt0,725238810-4,1
Tomaat vlees- rauw0,62321279-3,6
Tomaat zongedroogd14,13563427194110-58,4
Tomaten gezeefd pak1,821224911-3,4
Ui gebakken1,340208926-2,8
Ui gekookt138159924-2,0
Ui rauw1,233185929-2,7
Ui sla- gekookt1,2513161350-5,1
Ui sla- rauw1,5322331491-4,5
Uien zilver- zoetzuur glas12588525-0,9
Uien zilver- zoetzuur Na- glas125500525-9,5
Uien zilver- zoetzuur z suiker glas12588525-0,9
Uitjes gefrituurd zak61234192865-2,9
Venkel gekookt145400770-7,3
Venkel rauw145400870-7,4
Witlof gekookt1,2311831024-2,7
Witlof rauw1,3341941022-2,7
Wortelen blik/glas0,61596525-1,6
Wortelen bospeen gekookt0,828202725-3,3
Wortelen bospeen rauw0,729241723-4,1
Wortelen gekookt gem0,727214728-3,7
Wortelen rauw gem0,629266727-4,8
Wortelen winterpeen gekookt0,626226732-4,1
Wortelen winterpeen rauw0,629290731-5,3
Hartig broodbelegEiwitPKMgCaPRAL
Pasta sesam- tahin21,95644803534266,8
Pindakaas22,430053798507,6
Pindakaas light1822053798502,5
Pindakaas m stukjes noot2025052098465,0
spread sandwich- naturel1,6381081856-1,3
spread sandwich- overige smaken1,6381081856-1,3
KaasEiwitPKMgCaPRAL
Kaas 10+32,267012035105023,5
Kaas 20+32,47897128114328,0
Kaas 30+ gem30,463811541104521,4
Kaas 40+ korstloze217751503157527,5
Kaas 45+25,4555812383019,9
Kaas 48+ minder zout gem24,1528883274918,9
Kaas 50+22,9523813571318,7
Kaas Brie 50+231881151040010,4
Kaas Brie 60+17200150202508,8
Kaas Camembert 30+245401202060020,9
Kaas Camembert 45+253001102060012,7
Kaas Cheddar25,5490772572019,0
Kaas geiten- hard22,46051174680619,2
Kaas Goudse 48+ gem22,85381003381517,5
Kaas huttenkase11,2141857757,8
Kaas Kernhemmer 60+18,6300100276009,6
Kaas Mascarpone7,6975310685,1
Kaas Mozzarella2023914540310,4
Kaas Parmezaanse4090012544100036,1
Kaas Rambol137831786537425,1
Kaas room- zachte7,5110805605,2
Kaas Roquefort194301202760814,1
Kaas schapen- vers173601502545012,0
Kaas schapen-/geiten- Turkse 50+ blik15,5232451324511,7
Zuivelspread naturel/kruiden61061198893,0
Zuivelspread naturel/kruiden light8,4127128221014,2
Kruiden en specerijenEiwitPKMgCaPRAL
Basilicum gedroogd2327426307112240-81,4
Basilicum vers3,13730011250-6,9
Bieslook vers47543432167-7,4
Bouillonblokje14,6471127136,2
Garnalenpasta trassie3725080041009,2
Gemberwortel1,8344154316-7,9
Kaneel460500611228-23,9
Knoflook vers61346202338-6,2
Komijnzaad gedroogd184991788370931-32,0
Mierikswortel rauw4,57058036120-9,9
Mosterd6,7731308884-0,1
Peterselie vers4307002340-12,7
Sambal oelek1,8182021218-3,2
Selderij blad- vers1407001080-14,0
Melk en melkproductenEiwitPKMgCaPRAL
Creamer koffie-2624867025,8
Creme fraiche2,258978700,1
Drinkontbijt Activia Start2,9771239970,2
Hangop10200150101756,6
IJs room/vanille-37015018104-0,9
IJs water-0,123238-0,7
Kwark halfvolle11,5150150121256,1
Kwark magere10,5100163131283,4
Kwark volle7,1150125121254,5
Melk chocolade- automaat31032041795-0,7
Melk chocolade- halfvolle3,39420518102-1,0
Melk chocolade- magere3,49619018112-0,7
Melk chocolade- volle3,510020419110-0,8
Melk geiten- volle3,59017013120-0,4
Melk halfvolle3,4102162121220,1
Melk halfvolle verrijkt m calcium3,79816410195-0,8
Melk karne-393140101080,3
Melk koffie- halfvolle5,9206306212120,8
Melk koffie- volle8,1232390302750,0
Melk magere3,7106169121270,2
Melk rauwe3,4103161121230,2
Melk volle3,3102165121220,0
Mousse chocolade-4,98915840880,2
Pap rijste-3,390141121080,3
Pudding vanille-3,993128101250,8
Room koffie-3,3791209970,5
Room kook-381133101060,0
Room kook- light39515512122-0,2
Room zure3,179130111040,1
Vla chocolade- magere3,3100152171200,1
Vla chocolade- volle2,6811691788-0,9
Vla halfvolle alle smaken27613011101-0,5
Vla vanille- magere3,587140111140,2
Vla vanille- volle2,2741301090-0,3
Vla volle overige smaken2571121286-0,7
Yoghurt Bulgaarse magere6135220181950,3
Yoghurt Bulgaarse volle5,1125200121750,3
Yoghurt Griekse volle4,7101148111281,0
Yoghurt halfvolle4,5115167141430,7
Yoghurt magere4,2116155131500,8
Yoghurt magere naturel5,3116155131501,3
Yoghurt volle3,8113162121420,5
Yoghurtdrank2,7771239970,1
Noten, zaden en snacksEiwitPKMgCaPRAL
Bamibal bereid7851647392,4
Biscuit hartig9,513822629703,4
Bitterbal bereid in oven1190155195,0
Broodje saucijzen-7,212616016114,3
Broodje worsten-11,812520320205,4
Chips gem6,315010486027-15,3
Chips tortilla naturel6,92002151461740,2
Chips/Kroepoek cassave1,4998684652-15,8
Frikandel bereid1317419621867,0
Fritessticks gem6,515010486027-15,2
Japanse mix m pinda’s10,714723248204,3
Kaassouffle bereid7,4127142141373,2
Kastanjes4906004540-9,0
Koekje kaas-13,2235184322327,5
Kroepoek3,56511318251,0
Kroket bereid10,79010419215,6
Lijnzaad1966072518126010,4
Loempia bereid7,18116616342,1
Maanzaad19,29327804491740-6,8
Noten amandelen z vliesje gezouten21,76258223052834,9
Noten amandelen z vliesje ongezouten21,76258223052834,9
Noten borrel-15,44622701885613,4
Noten cashew- gezouten21,26076822694411,0
Noten cashew- ongezouten21,26076822694411,0
Noten gemengd gezouten21,3490683226787,3
Noten gemengd ongezouten21,4493688227797,4
Noten hazel- ongezouten14300600154200-1,2
Noten macademia ongezouten7,819836311870-0,5
Noten para- ongezouten156006004101754,0
Noten pecan- ongezouten9,2310520130610,9
Noten pinda’s dry roasted24389746173485,4
Noten pinda’s gezouten24,9462746188488,1
Noten pinda’s ongezouten25,2456757216567,0
Noten pinda’s suiker-15,1274456130334,2
Noten pistache- gezouten23,859811001361315,4
Noten wal- ongezouten15,95215321961179,3
Pepsels11,911014135365,6
Pijnboompitten245085992332611,6
Pompoenpitten30,311247205354226,9
Popcorn gepoft naturel1328124086119,3
Popcorn gepoft zoet9,92141836687,1
Sesamzaad2677840737067014,6
Studentenhaver11299719166124-4,6
Wafel rijst- gekruid7,9312268114566,1
Zonnebloempitten18640660363798,2
Zoutje mais- Bugles6,32557682,6
PeulvruchtenEiwitPKMgCaPRAL
Bonen bruine blik/glas6,71002963439-0,6
Bonen kidney- rode blik/glas7,713028030711,0
Bonen mung- gekookt7,6812704324-0,4
Bonen witte blik/glas7,31002963439-0,3
Bonen witte in tomatensaus blik/glas5,61003003258-1,4
Bonen witte/bruine gekookt817038224381,1
Erwten groene gekookt8,416040038360,2
Erwten kikker- blik/glas7,18111024433,0
Erwten kikker- gekookt7,6832974346-1,2
Erwten split- gele gekookt8,414030931201,7
Kapucijners blik/glas5,812022326351,5
Kapucijners gekookt81604004336-0,1
Koeliboontje rauw354123528355-30,5
Linzen gekookt8,81606573423-4,7
Sojaproducten en vegetarische
producten
EiwitPKMgCaPRAL
Balletjes vegetarisch onbereid1714046465751,1
Bonen soja- gekookt21,53331008150138-4,0
Dessert soja-3,17476401200,1
Drink soja- naturel3,411533712-0,2
Drink soja- Ongezoet3,311022341120-1,6
Drink soja- Original39778261201,2
Falafel onbereid75217420270,8
Gehakt fijn- vegetarisch onbereid19,11906469300,4
Hamburger vegetarisch onbereid17,3190646930-0,5
Ketjap zoet3,7234853747-9,1
Meel soja- ontvet506202060300260-7,0
Meel soja- volvet385902090240220-12,5
Nuggets vegetarisch onbereid151565167367-0,5
Plantaardige variatie op room219542611-0,3
Plantaardige yoghurtvariatie m
vruchten/vanille
3,7567245120-0,4
Plantaardige yoghurtvariatie naturel4157050120-1,8
Quorn stukjes onbereid1419115838329,2
Saus ketjap-1,624146-0,2
Schnitzel vegetarisch onbereid15,61404646501,4
Sojapasta miso11,71604318269-0,4
Tahoe11,613055701885,1
Tempe12,28317062912,7
Valess gevulde filet onbereid10,45803501957511,2
Valess kaasvariatie onbereid135803501970010,9
Valess schnitzel onbereid12,3580350198009,2
Suiker, snoep, zoet beleg en
zoete sauzen
EiwitPKMgCaPRAL
After eight2,1561483523-1,2
Bonbon5,611019232950,7
Candybar Bounty3,71022633957-1,7
Candybar KitKat7,11784055386-0,9
Candybar Lion5,596159241090,9
Candybar Mars3,81101923295-0,2
Candybar Milky Way3,88414521900,2
Candybar Nuts4,513123745107-0,5
Candybar Snickers9,118631272981,6
Candybar Twix4,496159241090,3
Chocolade m pinda’s M&M’s9,412636469130-1,9
Chocolade M&M’s4,617531648165-1,3
Chocolade melk-6,920540450162-0,9
Chocolade puur6,51504008950-2,6
Chocolade puur m noten8,418845010588-2,3
Chocolade witte6,5280409282600,8
Drop gem92229036128-3,5
Hagelslag chocolade- gem5,517768510262-8,6
Honing0,345527-1,0
Isostar Energy Bar512521530700,9
Jam0,396948-1,2
Kokosbrood3,21002254814-0,9
Maltesers8,2150270481101,2
Marsepein7,519426796881,6
Marshmellows4,5422182,0
Nougat6,518824993851,4
Pasta Duo Penotti chocolade- hazelnoot312030242730-11,0
Pasta speculoos-319346574116-4,6
Pepermunt0,600,001370,1
Siroop ahorn-02201467-1,6
spekkie3,629385411,4
Stophoest0,60,001370,1
Stroop appel-1,9837026430-12,8
Suiker kristal-00420-0,1
Toffee0,462110873-1,0
Turks fruit03524-0,1
Vlokken chocolade- gem5,61624357887-3,6
Winegum/fruitgom5,3102162,8
Zuurtjes03524-0,1
Vetten, oliën en hartige
sauzen
EiwitPKMgCaPRAL
Boter gezouten0,722272210,3
Boter ongezouten0,723272170,4
Dressing honing/mosterd-1,1172314180,1
Dressing naturel z olie017-0,1
Dressing vinaigrette-0,6616570,0
Halvanaise11967924-0,8
Halvarineproduct02342210-0,2
Ketchup tomaten-1313501913-6,4
Margarineproduct0,12342210-0,2
Mayonaise1,148252131,6
Olie olijf-0000,00100,0
Pesto10,2212259502173,3
Piccalilly1,317406160,1
Saus barbecue-0,9312081913-3,4
Saus sate- op basis potje bereid814826649272,2
Saus schaschlik-0,8275202317-10,3
Saus tomaten- kant-en-klaar glas1,620214810-3,3
Tapenade van olijven1,8161171637-1,9
VisEiwitPKMgCaPRAL
Ansjovis in olie blik25200136331215,8
Baars rood- bereid in magnetron z toev22,3300226273416,1
Bakkeljauw geweekt gekookt32,5160374352212,8
Bokking bak- bereid21,6221367252910,0
Bokking gerookt23,52002804510010,6
Bokking gestoomd21,2210317262010,6
Bot bereid in magnetron z toev21,9179262251611,0
Forel bereid in magnetron z toev24,5325497323512,3
Garnalen gezouten gedroogd6378050029068032,9
Garnalen Hollandse gekookt19,8139142351349,2
Garnalen in water blik24,31391423513411,4
Haring gerookt18,131834132912,5
Haring gezouten17,6297293405111,8
Haring in (zoet)zuur161495853811,5
Haring pan- rauw16200250321007,9
Haringfilet in tomatensaus blik15250295611506,9
Heilbot gerookt19,4300280231314,0
Inktvis pijl- bereid in magnetron z toev25,8372549552513,1
Inktvis rauw1614327328276,3
Inktvisringen gefrituurd26,2143273362711,1
Jacobsschelpen rauw16,821932256247,8
Kabeljauw bereid in magnetron z toev2122837433139,8
Kabeljauw gekookt23330330262915,5
Kabeljauw rauw18,317926230169,1
Kabeljauwfilet gebakken/gestoofd21,5200285271311,1
Koolvis bereid in magnetron z toev24,5383690481510,2
Koolvis gekookt22390380302416,1
Koolvis rauw16,628033043910,3
Krab in water blik18,1140100321209,6
Kreeft gekookt1620025034608,3
Lekkerbekje gefrituurd22,4125348301016,2
Makreel bereid in magnetron z toev24,4244396281211,8
Makreel gestoomd19,5210288262010,3
Makreel in olie blik20200266331210,6
Makreel in water blik18,69022813207,1
Makreel rauw1924439624129,2
Makreelfilet gerookt19,631834628913,3
Mosselen gebakken/gefrituurd17,214327336276,7
Mosselen gekookt17,2231212636710,0
Mosselen in zuur glas17,2231100636712,4
Oesters617525032702,4
Paling bereid in magnetron z toev1420025019208,3
Paling gerookt17,9250234181912,4
Paling rauw1420025019208,3
Paling zee- bereid in magnetron z toev24,3200250192013,3
Pangasius bereid in magnetron z toev18,6192261221010,0
Rolmops161305863510,8
Sardines in olie blik21,75203684650014,4
Schelvis bereid in magnetron z toev22,3179262251611,2
Schol bereid in magnetron z toev29179262221614,6
Schol gebakken22125372301015,5
Schol gekookt19300250225313,9
Schol rauw1918028022458,9
Scholfilet gebakken/gestoofd18,918027422748,6
Slakken wijngaard-16272382250103,3
sprotfilet gerookt19,931823137915,6
Tilapia bereid z vet26,1204380341411,3
Tilapia rauw17,8350450271011,4
Tong bereid in magnetron z toev24,5179262251612,3
Tong rauw (vis)14,720023017179,1
Tonijn bereid z vet29,133352742414,4
Tonijn in olie blik27200291331213,5
Tonijn in water blik25,617025427812,7
Tonijn rauw23,7230400331610,7
Vis mager 0-2 g vet gem rauw20,1173254251910,0
Vis matig vet >2-10 g vet gem rauw17,8350450272011,3
Vis vet >10 g vet gem rauw17,523432826309,3
Vissticks gebakken16,412024832166,2
Vissticks onbereid1316126123186,0
Wijting bereid in magnetron z toev22,1179262251611,1
Zalm blik20,417031625917,8
Zalm gerookt21,831848932911,2
Zalm kweek- bereid in magnetron z toev25,2347455341214,6
Zalm rauw20,224439627129,8
Zeewolf bereid in magnetron z toev25,2240320361813,3
Vlees, vleeswaren en gevogelteEiwitPKMgCaPRAL
Bacon18,515020017109,8
Balkenbrij5,8791432572,0
Casselerrib gerookt/gekookt18,31504782283,8
Cornedbeef24,3150100151014,8
Eend m vel rauw13,11201901486,4
Filet americain14,215835915144,7
Gehakt gebraden (vleeswaar)12,729834913299,2
Gehakt hoh rauw19,21693031998,7
Gehakt kalfs- rauw191813382088,3
Gehakt lams-/schapen- rauw19,319031021179,2
Gehakt mager runder- rauw201733322088,6
Gehakt runder- rauw18,91673132088,2
Gehakt varkens- rauw20,12073882568,6
Haas rauw222204002699,7
Ham achter-18,22984782289,2
Ham achter- gegrild18,82254782286,8
Ham been-18,31504782283,8
Ham rauwe24,62597172955,8
Ham schouder-16,433033419912,6
Hamburger bereid22,518237723209,0
Hamburger rauw16,814929519146,9
Kalfsvlees <5 g vet gem rauw22,12284252659,6
Kalfsvlees >5 g vet gem rauw20,51823972367,8
Kalfsvleesreepjes rauw222474522959,6
Kalkoenfilet (vleeswaar)19,71503482667,1
Kalkoenfilet rauw24,824538526412,4
Kip z vel rauw20,515628725109,0
Kipfilet (vleeswaar)1725625524711,7
Kipfilet rauw23,321935130611,3
Konijn tam rauw21200300251010,6
Konijn wild rauw20200300251010,1
Lamsbout bereid25,6200300231012,9
Lamsbout rauw19,21903202279,1
Lamskarbonade bereid25,8230370272012,4
Lamskarbonade rauw19,217028019139,2
Lamsschouder bereid27,9230390251013,2
Lamsschouder rauw201903302049,3
Lamsvlees <10 g vet rauw gem20,719033022129,5
Lamsvlees >10 g vet rauw gem19,318029520159,2
Paardenrookvlees21,729029020414,7
Paardenvlees rauw22,4200300231211,3
Pate room-9,61941539128,3
Patrijs rauw353004004519,3
Ree wild rauw22,4220342252011,0
Rundvlees <5 g vet rauw gem22,62274232759,8
Rundvlees >5 g vet rauw gem18,616631720107,9
Schapenvlees <10 g vet gem rauw20,519033022129,4
Schapenvlees >10 g vet rauw gem1720035024107,6
Shoarmavlees varkens- rauw19,920739228218,2
spek ontbijt-15,71102011387,1
Struisvogelvlees rauw22,921631422612,0
Varkensvlees <5 g vet rauw gem222364212969,8
Varkensvlees >15 g vet rauw gem16,41653091997,0
Varkensvlees 5-14 g vet rauw gem20,220838525118,7
Worst boterham-11,8286258131810,4
Worst boterham- magere11,615020013186,5
Worst cervelaat-17,416924916298,8
Worst cervelaat- magere23150249162910,8
Worst Chorizo20,7313249162915,7
Worst grill-13,215025813186,0
Worst knak- blik/glas11,91507810229,2
Worst knak- magere blik/glas1215011710228,4
Worst knak- runder blik/glas131508410229,6
Worst lever-14,5226150121311,8
Worst ossen-18,61873121998,9
Worst salami18,715030218357,4
Worst smeerlever-12,31611371088,7
Zult zure12,560857535,7

Je kunt hem als PDF downloaden door met de rechter muisknop te klikken op de volgende link en te kiezen voor “opslaan als…”:

Alcohol werkt verzurend

Op basis van de voedingswaarden in combinatie met de PRAL formule lijkt alcohol een base-vormend effect te hebben. Dit komt echter doordat de formule niet geschikt is voor alcoholhoudende dranken. Het element ethanol (alcohol) mist in de formule, maar heeft wel een effect op de zuur-base balans.

Binnen het Alkaline eetpatroon worden alcoholische dranken toch in de categorie verzurend geplaatst. Alcohol heeft namelijk een verstorende werking op je elektrolytenevenwicht. In het menselijk lichaam zijn de belangrijkste elektrolyten zijn onder andere: calcium, magnesium, natrium, kalium en chloride. Zwaar alcoholgebruik kan zelfs leiden tot tekorten aan calcium, magnesium en kalium. Het risico van verzuring in combinatie met de afbraak van vetweefsel is ook groter bij iemand die veel alcohol drinkt.

Over de zuur-base tabel van het Alkaline dieet

Verzuring is een normaal dagelijks proces dat voortkomt uit het verbranden van ons voedsel. De energie die vrijkomt tijdens verbranding gebruiken we, wat overblijft zijn (zure) afvalstoffen. Door deze zuur-base tabel uit het alkaline dieet wordt duidelijk welke voedingsstoffen een base-vormende of verzurende werking hebben.

Ideaal is een combinatie van 60% tot 80% base-vormende voeding en het overige percentage verzurende voeding. Te veel verzurende voeding zorgt er voor dat je lichaam uit balans gaat raken. Dat noem je verzuring binnen de context van het Alkaline eetpatroon. 

Verzuring wordt in verband gebracht met onder andere:

  • overgewicht
  • ongezond gewichtsverlies
  • obstipatie
  • infectiegevoeligheid
  • huidproblemen
  • libidoverlies
  • allergieën
  • hoofdpijn/migraine
  • spier- en gewrichtsklachten
  • lusteloosheid
  • bloedend tandvlees
  • schimmel infecties
  • verkoudheid en griep
  • mentale klachten (bijvoorbeeld depressie, stemmingswisselingen, slechts geheugen, etc)
  • slaapproblemen
  • zicht problemen
  • zelfs kanker

Verzuring aanpakken dmv het alkaline dieet

Verzuring kun je aanpakken door meer alkalische voeding te gaan eten ten opzichte van zuurmakende voeding (het alkaline dieet ofwel eetpatroon). In de volgende tabel staan percentages aangegeven die je helpen om te bepalen hoe in welke verhouding je het beste verzuren en alkaliserende producten kunt eten.

pH niveauAanbevolen percentage
verzurende voeding
Aanbevolen percentage
alkaliserende voeding
Te alkalisch40% tot 50%50% tot 60%
Normaal20% tot 40%60% tot 80%
Te zuur20%80%
Extreem zuur*0%100%

*Het dieet van 100% alkaliserende voeding mag slecht voor 1 of 2 weken gevolgd worden. Daarna moet je overstappen naar de percentages bij “te zuur”.

Vragen

Een citroen is toch zuur? Hoe kant het dan base-vormend werken?

Binnen het Alkaline eetpatroon gaat het niet om de pH waarde van een product. Het gaat om het effect dat het product heeft na het verteren. Vandaar dat er naar de voedingswaarde wordt gekeken van het product, die bepalen het potentiële base-vormende of verzurende effect.

Waarom heeft koken invloed op de PRAL waarde?

De tabel gaat uit van 100 gram van het product. Hoe meer je van iets eet qua gewicht, hoe sterker het base-vormende of verzurende effect. Koken kan zorgen voor vochtverlies of vochtopname en heeft dus invloed op het gewicht. Neem als voorbeeld gedroogde pasta. Kook je 100 gram gedroogde pasta, dan weegt het erna veel zwaarder. Er zijn echter geen extra voedingsstoffen bijgekomen. Dit is dus van invloed op het base-vormende of verzurende effect.

Wat is er gebeurd met de tabel van Alex Guerrero?

Die tabel heb ik losgelaten. Dit was een tabel op basis van voedingswaarde van producten uit Amerika. De voedingswaarde van producten kunnen per land verschillen. Een heel simpel voorbeeld is een blikje Coca Cola.  In Amerika bevat dit product 5 gram meer suiker vergeleken bij hetzelfde blikje in Nederland. Ook kan het verschil in manier van landbouw en veeteelt voor verschillen zorgen in de voedingswaarde.

Inmiddels heb ik, dankzij mijn uitgebreide kennis rondom het Alkaline eetpatroon, een goed en wetenschappelijk onderbouwd alternatief kunnen samenstellen op basis van Nederlandse producten. Dat heeft natuurlijk de voorkeur boven elke andere zuur-base tabel. Daarom ben ik overgestapt naar deze tabel hierboven.